Кабінет Правової Допомоги
юридична компанія
Кабінет правової допомоги. Юридична компанія.

 

Новини

04.03.2018

Що зміниться для іпотечних боржників

Ярослава Авраменко Ярослава Авраменко,cпівголова Громадської ради при НБУ першої каденції, голова громадської організації Правдива країна (колонка в https://biz.nv.ua/ukr/experts/avramenko_j/shcho-zminitsja-dlja-ipotechnikh-borzhnikiv-2455110.html)

Фонд гарантування вкладів фізичних осіб (далі – Фонд) зробив гучну заяву про те, що дирекція Фонду 5 лютого 2018 року затвердила положення про реструктуризацію іпотечних кредитів фізичних осіб.

Реструктуризація кредиту передбачає перегляд початкових умов кредитного договору і передбачає відстрочення та/або зменшення поточних виплат за тілом кредиту та нарахованих процентів. До реструктуризації кредитів удаються в тих випадках, коли для боржника обслуговування кредитного боргу є скрутним і він просить кредитора пом'якшити поточні умови і зменшити розмір виплат за кредитом.

Класичними інструментами реструктуризації є – продовження терміну дії кредитного договору, зменшення процентної ставки, списання штрафних санкцій, надання кредитних канікул, перенесення терміну оплати тіла/відсотків або їх частини на кінець терміну дії кредитного договору, дисконтування частини боргу тощо.

Всі перераховані вище інструменти повинні допомогти позичальнику знизити виплати за кредитами і дати можливість обслуговувати свій кредит. Тобто, мати позитивний економічний ефект на загальний фінансовий стан боржника.

Що ж нам пропонує Фонд у своєму авторському розумінні реструктуризації?

Зміну погашення черговості заборгованості. Тобто, якщо за умовами Вашого Кредитного договору насамперед будуть погашатися штрафні санкції, потім відсотки, а в самому кінці – тіло кредиту, то після реструктуризації основна сума погашення буде йти насамперед на тіло.

Це звичайно дуже добре, але що ж робити з тими космічними штрафами і відсотками, які вже нарахував банк?

Ще один бонус від Фонду – процентна ставка – 0,01%, комісії – 1 грн.

Але є нюанс – термін реструктуризації не може перевищувати термін ліквідації банку. А згідно із законом "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" – цей термін не може перевищувати двох років. Потім можлива пролонгація ще на два роки і повторна пролонгація – ще на рік.

У таких банках, як Дельта і Надра, де знаходяться найбільші портфелі іпотечних кредитів, більша половина термінів ліквідації банків уже сплила.

Таким чином, позичальник отримає короткочасну можливість (у порівнянні з термінами, на які видавалися іпотечні кредити, а це 15-20-30 років) платити гроші в банк, дні якого злічені.

Про те, що Фонд дозволить достроково (!) погашати кредит без штрафних санкцій – взагалі говорити смішно.

Ну а тепер найцікавіше. Для того, що б отримати цю авторську реструктуризацію треба заплатити банку не менше 10% від суми кредитної заборгованості, яка включає тіло кредиту + нараховані відсотки + нараховані комісії. А який в цьому сенс, якщо в процесі ліквідації кредит все одно буде продаватися на торгах і його викупить новий кредитор і всі умови реструктуризації, які пропонував фонд, анулюються і треба буде виплачувати новому кредитору все по повній програмі?!

І який же сенс платити в банк для проведення короткострокової сумнівної реструктуризації, яка нічого не дає, не менше 10% від загальної заборгованості, якщо на Голландському аукціоні можна отримати дисконт 80% і викупити свій кредит за 20% і вирішити проблему остаточно і безповоротно?!

Якщо Фонд вирішив йти на зустріч іпотечним позичальникам – то починати треба з внесення змін до нормативної бази, насамперед, в закон "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" і давати реальну можливість зменшення непосильного фінансового навантаження на позичальників, а тільки потім придумувати і розробляти регламенти та процедури для дійсно ефективної реструктуризації кредитів.


AddThis Sharing ButtonsShare to FacebookFacebook52Share to TwitterTwitterShare to Google+Google+Возврат к списку

Новини

   © 2015-2019 КПД Група КПД у Фуйсбуці